Giriş Yap Kayıt Ol

eksprestoptan
ithal depom

 1. ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir ?


  Ayakkabı satın alırken dikkatli olmak gerekir. Öncelikle ayağınızın şeklini iyi tanımalısınız.

  Genelde ayağı küçük gösteren
  ayakkabılar
  tercih edilir ama siz bundan uzak durun. Çünkü bu ayakkabılar hem deride, hem tırnaklarda, hem de parmaklarda dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

  Ayakkabıyı, ayaklarımızın şiş olduğu akşam saatlerinde satın almak hayırlıdır. Böylece günün her saatinde rahat edersiniz. Ayakkabıcıların, "Kalıbı dar ama giydikçe açılır" demesine aldırış etmeyin.
  Ayağınız zamanla büyüyebilir

  Yaş ilerledikçe insanın ayakları büyüyebilir. Ayakkabı numaranızın değişebileceğini bilerek eski numarada ısrarcı olmamak ayaklarınızın yararına olur.

  İki ayağınızın numaraları farklı olabilir.
  Ayakkabı alırken mutlaka her ikisini de deneyin ve gerekirse numarası büyük olan ayağın "çağrısına" uyup bir numara büyük alın.


  Resim 1308852380 - ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir ?Resim 1308852380 - ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

  Çocuk ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeli?
  Ömür boyu vücudu taşıyacak olan ayaklara yürümeye başladıktan itibaren çok önem vermeliyiz, aksi takdirde ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan problemler ile karşılaşabiliriz. Bu bakımdan çocukluk yıllarında kullanılan ayakkabının özenle ve bilinçle seçilmesi gereklidir. Ortopedik Ayakkabı Uzmanı Mimar Dinçer ÜNAL çocuğunuza ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattı.

  • Çocuk ayakları doğal olarak ter üretir, bu esnada ayakkabının içindeki sıcaklık 40 derece civarındadır. Bu sıcaklık belli bir süre sonunda teri neme çevirir. Sıcaklık, nem ve ayakkabının içindeki karanlık bölge bakterilerin hızla üremesi için en uygun ortamdır. Bu ortamın oluşmasını engellemek için ayakkabı seçerken, hava alan gözenekli doğal deri yüz ve astar kullanılmış olmasına, ayrıca nem emici özel maddelerin ilave edilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

  • Kanserojen maddeler, nefes yoluyla, beslenme yoluyla ve cilt yoluyla vücudumuza girmektedir. Çocuklarımıza temiz hava ve temiz gıda sağlarken gösterdiğimiz özeni ayakkabı malzemelerinde de göstermeliyiz, özellikle ayakkabıda cilt ile temas eden sayanın ve astarın, formaldehit, chrome VI, azo boyar maddeleri gibi kanserojen maddeler ile işlenmemiş derilerden üretilmiş olması son derece önemlidir.
  • Çocuk ayak gelişiminde kalıbın çok büyük önemi vardır. Ayak anatomisi ile kalıp uyumlu olmalıdır. Ayakkabı kalıbının arka bölgede topuğu kavrayacak, tarak bölgesinde ise eklem hareketlerini rahatlatacak boyutta olması gerekir. Başparmağın bulunduğu bölge, parmağın hareketlerine imkân verecek hacimde olmalıdır.

  • Yürüme esnasında, taban yere tümüyle bastığı anda ayak boyu uzar. Parmak uçlarının bu esnada burunda sıkışmaması için kalıbın boyu, bir numara uzatılmak suretiyle tolerans sağlanır. Taban kaslarının gelişmesinde ve düztabanlığın önlenmesinde kalıp çok önemlidir.

  • Taban kasların gelişmesinde bir diğer önemli husus, metatarso-falanjial eklemin (parmaklar ile tarak kemikleri arasındaki eklem) çok rahat hareket etmesi gerektiğidir. Bu bakımdan ayakkabının tabanında kullanılan malzemelerin belli bir esneklikte olması kesinlikle önemlidir.

  • Tabanın gelişmesinde bir diğer önemli nokta, kavisin altına uzunlamasına yerleştirilmesi gereken ve süspansiyon özelliği olan yumuşak lateks destektir. Bu desteğin sert olması yarar yerine zarar verir ve alt kasları tembelleştirir.

  • Ayağın içe veya dışa basması (valgus-varus), ileri yaşlarda eklemlerde ciddi problemlere neden olur.

  Bu Problemler:
  • Bilek, diz, kalça, omurga, omuz ve boyun kireçlenmelerine,
  • Omurga eğriliklerine (skolyoz),
  • Bacak eğriliklerine (O-Bein),
  • Eklem ağrılarına,
  • Bel problemlerine,
  • Günde 8000 - 14000 arası adım attığımız düşünülürse aşırı yorgunluğa neden olur.
  • Seçilecek bot ve ayakkabıda valgus ve varusu önlemek için, iç ve dış aşık kemiklerini rahatsız etmeyecek boyutlarda sert fort kullanılmalıdır.
  • Burundaki bombe; dorsal fleksiyon (tarak bölgesindeki kırılma açısı) durumunda parmakların üst kısmını tahriş etmemesi için, kırılma hattını aşmayacak şekilde ölçülendirilmelidir.
  • Bot ve ayakkabı bileği sıkıca kavramalıdır. Bu kavramanın aynı zamanda konforlu olabilmesi için bilek yastığı kullanılmalıdır.
  • Özellikle içe basmayı önlemek için topukta özel asimetrik thomas hed kullanılmalıdır.

  Sonuç olarak çocuklarımıza seçeceğimiz ayakkabılarda;
  • ortopedik
  • anatomik
  • dermatolojik özellikler bulunmalıdır.

  Google+

  YouTube


 2. Arkadaslar kalip plani olusturulurken nelere dikkat edilmelidir? Mimariye göre olusturuyoruz ama, hangi noktalarada mimariye müdahale etmeliyiz? Tesekkür ederim...Benzer Konular

 1. Reflüyü tetikleyen besinler dikkat edin
  By Admin in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22 Aralık 2012, 23:35
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22 Aralık 2012, 22:13
 3. Hazır mutfak alınırken nelere dikkat etmeliyiz
  By Admin in forum Mutfak Modelleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26 Kasım 2012, 09:55
 4. Bacaklardaki Morluklara Dikkat!
  By Admin in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21 Kasım 2012, 17:09
ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir ? Yer İstanbul , 34, TR incelenme 2176 kişi oylama: 4.5 / 5
Yukarı Fırlat

2176
Views