Giriş Yap Kayıt Ol

eksprestoptan
ithal depom

 1. 2b Arazilerinde Rayiç bedel öğrenme


  arsa rayiç bedel hesaplama, arsa rayiç bedeli, arsa rayiç bedeli nasıl hesaplanır, arsa rayiç bedeli ne demek, arsa rayiç bedeli nedir, arsa rayiç bedelleri, arsa rayiç değerleri, arsa rayiç nedir, arsa rayiç sorgulama, rayiç bedel nasıl hesaplanır, rayiç bedeli sorgulama, rayiç bedelleri, rayiç değeri nedir, tapu rayiç bedeli

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B arazilerinin satışında, taşınmazların satış bedelinin, 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si üzerinden hesaplanmasına ilişkin düzenlemeyi içeren kanunu onayladı...

  2b rayic bedel hesaplama - 2b Arazilerinde Rayiç bedel öğrenme


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2-B arazilerinin satışına ilişkin yeni düzenleme içeren kanunu onayladı.
  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Gül, 6412 sayılı ''Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
  Gül'ün onayladığı kanuna göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedeli, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacak.
  Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.
  Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahipleri hisseleri oranlanarak uygulanacak.
  Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular, başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edilecek.
  Önceki düzenlemeye göre 2-B arazisinin satış bedelinin tamamı, rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanıyordu.


  Semtin Raiç Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?
  · Semtin şehrin içindeki konumu, merkezlere yakınlığı, uzaklığı
  · Semtin genel havasını veren doğal veya mimari güzellikler (boğaz, göl, deniz, eski
  eserler, orman vb.)
  · Semtdeki kaliteli alışveriş merkezleri, butikler, dükkanlar…
  · Semtteki veya kısa ulaşım mesafesindeki okullar, üniversiteler…
  · İş merkezlerine yakınlık (çok yakın olursa konutlar için bu ters de çalışabilir)
  · Rekreasyon alanlarının (yüzme havuzu, spor tesisleri, vb.) ve park, bahçelerin
  kalitesi
  · Eğlence merkezleri, sinema, tiyatrolara yakınlığı, gece hayatının canlılığı (barlar,
  restaurant’lar) Semtte oturanların kalitesi


  İki semti karşılaştırmak için yukarıdaki her faktöre on üzerinden bir not verin, fakat notu tersten verin yani iyi ise 1 kötü ise 10 verin, sonra her notu önem puanınla çarpın yani örneğin bir semt trafik için 3 notu alıyorsa bununla sıralamadaki yeri olan 5’i çarpın ve 15 bulun. Bütün notları çarptıktan sonra hepsini toplayın. En düşük toplamı veren semtte en yüksek emlak fiyatları olması gerekir.Tabii sadece bugün önemli değil, gelecekle ilgili bir tahmin yapmak isterseniz yukarıdaki her özelliğin trendine bakmak gerekir. Eğer bir semtin trendi yukarı doğru giden özellikleri artıyorsa o semtteki emlak fiyatları yükselecek demektir. Tabii ülke ekonomisinin durumu ve genel emlak piyasasındaki canlılıkta makro düzeyde fiyatların oluşmasında önem taşır.  2-B’de ‘rayiç’ fazla bulundu emlak vergisi esas alınacak

  Hükümetin, iki yıldan beri üzerinde çalıştığı orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin 2-B düzenlemesinde önemli bir operasyon yapılıyor.
  Satışların rayiç bedel üzerinden yapılmasından vazgeçiliyor. Rayiç bedeli çok yüksek bulan hükümet, emlak vergisi değeri üzerinden satış yapılmasına karar verdi. İlgili bakanlıkların katılımıyla tamamlanan 2-B taslağının seçimden önce yasalaşmasıyla ilgili kaderini de bu operasyon belirleyecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’la yapılacak son toplantıda, bu yeni öneri gündeme getirilecek. Erdoğan vize verirse, taslak en geç mart ayında yasalaşacak. Hükümet kaynakları, kendilerine verilen listede “rayiç bedel” üzerinden satışlarla ilgili çok yüksek fiyatların çıktığını belirterek, “Vatandaş bu rakamları asla ödeyemez” görüşündeler. Hükümet kaynakları, şu bilgileri verdi:

  Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı konusunda son aşamaya gelindi. Ancak fiyat konusunda sorun çıktı. Taslakta bu arazilerin rayiç bedel üzerinden satılması öngörülüyor. Bir başka görüş ise emlak vergisi değerlerinin esas alınması. Buna sıcak bakıyoruz. Çünkü, rayiç bedel, emlak vergisi değerinden daha fazla maliyet getiriyor vatandaşa. Örneğin, İstanbul’da metrekaresi 350 lira olması gereken bir yerin, metrekaresi bin 400 liraya çıkıyor.

  Vatandaş parayla almış

  Vatandaş zaten buralara para vermiş almış. Şimdi bu parayı bir araya getirip tekrar alamaz. O nedenle emlak vergisi değeri esas alınmalı. Emlak vergisi değeri esas alınırken, belli kurallarla da getirilecek. Arazinin bulunduğu yere göre bu değerin üç katı veya iki katı fiyat çıkarılabilecek. Ancak ne olursa olsun rayiç bedelin üzerine çıkılmayacak. Herşey yasaya yazılacak. Ayrıca bilirkişi olmayacak.

  Seçime giderken, rayiç bedel üzerinden satış yapılması bizim de aleyhimize olur. Vatandaş bedelleri yüksek bulacağı için ‘benim malımı bana yüksek bedelle yeniden satıyorsun’ der. Seçim öncesinda yasalaştırmasak da satıncası var. Bu kez de yüksek bedel isteyecekleri için erteleyecekler derler. Çünkü herkes beklenti içine girdi. 2-B’lerin yarısı hazır Maliye Bakanlığı, 2B kapsamında olan ve 31 Aralık 1981 tarihinden önce orman olma vasfını yitirmiş 280 bin hektar arazinin tamamının hak sahipleri belirlendi. Ancak fiyatlandırma işlemi 140 bin hektar arazi için bitirilebildi. Taslağa göre, satışta öncelik, hak sahiplerine tanınacak. Satışta, bedelin bir bölümü peşin istenecek. Kalan bölüm 6’şar aylık ödemeler halinde 5 yılda tamamlanacak. Taksitlendirilmesi durumunda TÜFE faizi uygulanacak. Hak sahibi satın alamazsa, ihaleye çıkartılacak. Satıştan sonra bu bölgelerde kentsel dönüşüm uygulanacak ve TOKİ söz sahibi olacak.


  Google+

  YouTube


 2. bilgi için tesekkurelr2b Arazilerinde Rayiç bedel öğrenme Yer İstanbul , 34, TR incelenme 2762 kişi oylama: 4.5 / 5
Yukarı Fırlat

2762
Views