Giriş Yap Kayıt Ol

eksprestoptan
ithal depom

 1. Çocuklarda ateş nasıl düşürülür?


  Küçük çocuklar ateşli havale geçirdiğinde ne yapılmalı ateş nasıl düşürülür?
  Çocuklarda ateş nasıl düşürülür?

  Vücut kaslarının ani ve şiddetli olarak kasılması sonucu ortaya çıkan duruma havale denir. Küçük çocuklarda görülen havale, sinir sisteminin değişik nedenler karşısında göstermiş olduğu bir tepkidir.

  havaleyuksekates - Çocuklarda ateş nasıl düşürülür?

  Ateş vücut sıcaklığının koltuk altından 37.7 OC, makattan 38 OC üzerine çıkmasıdır. Çocuklarda ateş genellikle mikrobik hastalıklarda yükselir. Üst solunum sistemi enfeksiyonlarında (nezle, soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı vb) yeni bir belirti olmadan , ilaç (ateş düşürücü, antibiyotik vd) kullanılsa dahi ateş 3-4 gün devam edebilir. 4-5. gün ateş yine düşmüyorsa tekrar doktora başvurulmalıdır. Ateş vücudun mikroplara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Ateş vücutta mikropların üremesini engeller.
  Ateşli durumlarda çocuğunuzun üzerini örtmeyiniz, mutlaka örtmek gerekirse ince bir pike veya çarşaf kullanınız. Soba, kalorifer gibi ısı yayan yerlere yaklaştırmayınız, serin bir odada tutunuz.. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç; aspirin (son yıllarda bazı nadir yan etkilerinden dolayı tercih edilmemekte, özellikle suçiçeği ve kabakulakta kullanmayın) parasetamol, ibuprofen, metamizol vb. kullanabilirsiniz. Tablet, şurup veya makattan fitil (supposutuar) şeklinde eczanelerde bulunabilir. İlaçlarla düşmez ise ılık suyla (sirkeye, aspirinli limonlu suya gerek yoktur) pansuman yapabilirsiniz. Ateş yine düşmezse ılık suyla duş yaptırabilirsiniz.

  Ateşli havale bütün dünyada 6 ay – 6 yaş arası çocuklarda % 5 civarında görülür. Ailevi bir yatkınlık vardır. Bir kez ateşli havale geçiren çocuk tekrar geçirebilir, çoğu zaman 6 yaştan sonra kaybolur. Genellikle kalıcı bir iz bırakmaz. Çoğu zaman bir üst solunum sistemi enfeksiyonu geçiren çocukta, ateşin hızla yükseldiği ilk saatlerde görülür. Şuur kapanır, bakışlar sabittir, yüzde el veya kollarda istemsiz ritmik hareketler olur. Hava yollarının açık tutulması (yan yatırılması gibi) , ateşin düşürülmesi gerekir ve bir sağlık kuruluşuna götürülmesi (özellikle ilk defa geçiriyorsa) yerinde olur. Ateşli havale sırasında beyinde anormal elektrik boşalmaları olur. Bu çocukların beyin dokusunun ateşe dayanıksız olduğu ve bu dayanıksızlığın 6 yaştan sonra kaybolduğu kabul edilir.
  Bebekler ilk 6-8 ayda, anneden kan yoluyla aldıkları koruyucu maddeler (antikorlar) ve anne sütü sayesinde sık hasta olmazlar. 6-8 aydan sonra anneden geçen bu koruyucu maddeler azalır, bebek bunları kendisi yapmaya başlar. Bu sebepten 1-6 yaşlarda, çocuklar bir kış boyunca 3-8 kez soğuk algınlığına ( üst solunum yolu enfeksiyonu – ÜSYE ) yakalanabilirler, bu normaldir.
  sağlık.gov.tr


  Google+

  YouTube


 2. güzel bir paylaşım bana göre her evde dijital ateşölcer olması gerekli ataş genellikle gece kendini tam gösterir bunun muhakkak önlemleri alınmalı ebebeginler ataşli cocukları gece boyu izlemeli ataş 39 lara cıktıgında ılıkla başlayıp soguk suyla duş aldırmalı sabaha karşı ateş düştügünde ebebeyinler rahat uyuya bilir . buda vallentino düşüncesiLinkBacks (?)

 1. 28 Ocak 2015, 20:00

Benzer Konular

 1. Bebeklerde ateş kaç derece olmalı
  By Admin in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14 Ocak 2013, 20:46
 2. çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlanmalıdır
  By ilayda_almina in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04 Ocak 2013, 19:52

Bu Konudaki Etiketler

Çocuklarda ateş nasıl düşürülür? Yer İstanbul , 34, TR incelenme 1909 kişi oylama: 4.5 / 5
Yukarı Fırlat

1909
Views