Adet döneminde baş ağrısı nedenleri


Adet döneminde baş ağrısı nedenleri,
adet dönemi başım çatlıyor,
adet dönemindeki hastalıklar nelerdir,
adet döneminin zararları,
adet döneminde şiddetli baş ağrısı


adet doneminde bas agrisi nedenleri - Adet döneminde baş ağrısı nedenleri

Adet dönemi baş ağrısı nedenleri-Her zaman değil,de sadece adet zamanlarında aşırı ve tek taraflı bir baş ağrısı yaşıyorsanız,bunun nedeni migren olabilir. Adet dönemlerinde hormonal değişiklik yüzünden gör,len bu gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu durumlarda bir uzmana görünmekte yarar olacaktır..

Doktorlar normal zamanda başı ağrımayan, ancak adet günlerinde tek taraflı ve şiddetli bir baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ile kusma sorunu yaşayan kadının mutlaka hekime başvurması gerektiğini dile getiriyorlar.

Adet öncesi dönemde kadınların vücutlarında bazı hormonal değişiklikler meydana geliyor. Migren, bu özel günlerde vücutta değişen hormonların da etkisiyle kendini gösterebiliyor.


Sadece adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı baş ağrısı, migrenin en önemli belirtisi olabiliyor. Artan östrojen seviyesi de migrene neden olabiliyor. Ağrı birkaç saat sürüyorsa bu durum migren olarak değerlendirilmemeli. Migren tanısı için özellikle tek taraflı olan baş ağrısıyla birlikte bulantı ile kusma gibi şikayetlerin her adet döneminde ortaya çıkması ve tüm gün boyunca devam etmesi gerekiyor.

Doğum kontrol hapları özellikle migreni olan kadınlarda inme ve beyin damarında pıhtı oluşumu sonrası tıkanıklık gibi risklere neden olabiliyor. Ayrıca bu hapları kullanırken ortaya çıkan baş ağrısının damarsal bir probleme mi, yoksa migrene mi bağlı olduğunun tanısı kolay koyulamıyor. Bu nedenle migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmiyor.Sağlıklı günler dileriz...


Google+

YouTube